Тенденции в архитектурата 2022

Последните времена ни напомнят, че единствената сигурност е промяната. Това важи за много аспекти на живота, а развитието на тенденциите в архитектурата е един от тях. Към какво ще насочим вниманието си в тази област през 2022 г.?

Поради пандемията, нарастващите разходи за живот и миграцията на нашите съседи от другата страна на източната граница, много хора бяха изправени пред предизвикателството да променят дизайна на домовете си. Имаше нужда да се обособи място за работа и учене от разстояние, както и да се пренареди пространството, за да се настанят удобно повече хора. Не е изненадващо, че архитектурните тенденции говорят за гъвкавост и функционалност, а дизайнерите предлагат отворени пространства, които осигуряват по-голяма свобода на подреждане и лесно адаптиране към променящите се нужди.

Екология и устойчивост

Какво точно означава това? На първо място, това означава използване на рециклирани, естествени или рециклируеми материали. Използване на материали местно производство и използване на национални изпълнители. Устойчивостта се изразява и в проектирането на сградата по такъв начин, че тя да може да бъде ремонтирана и по-късно разрушена.

Енергийната ефективност е бъдещето

Настоящата тенденция е към въглеродно неутрални или почти енергийно неутрални сгради. В тях се използват енергийно ефективни решения, като термопомпи и високоефективна изолация. Самата къща е ориентирана към слънцето, което прави рентабилно инсталирането на възобновяеми енергийни източници като фотоволтаични панели.

Също толкова важно е топлинното модернизиране на старите къщи. Извършват се промени, за да се направи отоплението на помещенията по-икономично и енергийно ефективно и да се намалят топлинните загуби. Последните проучвания показват, че простото подменяне на старата печка не върши работа, затова е важно да се изолират стените. Всички конструктивни елементи - покрив и стени, както и довършителни елементи като прозорци - трябва да бъдат покрити с подходящи материали. Само комплексният подход към проблема ще осигури пълна изолация на сградата.

Минимализъм и близост до природата

Простата, компактна форма и пестеливото използване на декоративни елементи са ключът към енергийно ефективна, икономична и лесна за подреждане сграда. Тенденциите в архитектурата, като минимализъм и близост до природата, се проявяват в използването на естествени довършителни материали, например дърво, камък и големи стъклени повърхности. Благодарение на стъклените стени ние не само имаме перфектна гледка към природата, но и превръщаме дома си в част от нея.

Освен това съчетаваме минимализма и близостта до природата с цветовете. През следващата година ще преобладават вечните, естествени цветове, които допълват най-новите тенденции в архитектурата. Бежовото, зеленото, синьото, нюансите на бялото и пастелите ще бъдат най-популярният избор. Цветът на 2022 г. на Ceresit - ZANZIBAR 6 - се вписва идеално в тази категория, както и цялата цветова палитра от гамата Colours of Nature.

Преустройство и съживяване

Следващите две архитектурни тенденции са свързани с увеличаване на покупката на съществуващи сгради, които се нуждаят от обновяване или реконструкция. Това се дължи най-вече на свитото предлагане на земя. Този подход е тясно свързан с екологията - не унищожаваме зелени площи, а обновяваме съществуващи сгради, които биха могли да пустеят с течение на времето. Той оказва положително въздействие и върху градоустройството - предотвратява разрастването на градовете, което косвено намалява автомобилния трафик и увеличава привлекателността на градското пространство.

Технологии при проектирането и експлоатацията на къщите

В процеса на проектиране и планиране все по-често се използват всички видове анализи и симулации, например на слънчевото греене, параметрите на вятъра, засенчването и др. При това се използва технологията "цифров близнак", т.е. цифрово представяне на проектираната сграда. Изготвя се виртуална симулация на жизнения цикъл, която дава по-добра представа за разходите по изграждането, експлоатацията и изхвърлянето на къщата. По този начин ще се сведе до минимум въглеродният отпечатък през целия жизнен цикъл на сградата.

Технологичните тенденции включват и т.нар. интелигентен дом, т.е. управление на отоплението, светлината, щорите, отварянето на врати и прозорци чрез приложение. Това ни позволява да адаптираме дизайна към индивидуалните си нужди и да подобрим безопасността и енергийната ефективност.

Здравословен дом или психологическият аспект на архитектурата

Невроархитектурата е сравнително нова научна област, която изучава нуждите на хората, основните потребители на архитектурата. Тя се фокусира върху естетически и символични аспекти, като например височина на тавана, цветове, разположение на прозорците, ъгли на стените и мебелите, открити пространства и звуци.

Това направление включва и холистичен подход към дизайна. Той се основава на анализ на потребностите на потребителите на физическо, духовно, психологическо и социално ниво, за да се създадат пространства с оптимални стойности за тяхното благосъстояние.

READ ALSO
1/1

По-малко е повече - минимализъм в архитектурата

Разкошът и богатата орнаментика не винаги се съчетават добре с интериора. Но минимализмът в архитектурата е вечен и винаги на мода. Убедете се сами, че понякога по-малкото е повече.

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ